A ZIG könyvtári blogja

A blog a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium iskolai könyvtárával kapcsolatos hírek, információk közzétételére hivatott, emellett érdekességekkel szolgál a tanulóknak, tanároknak a könyvek világáról és az olvasásról.

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Címkék

afrika (1) ajándék (1) batta andrás (1) becsület és kötelesség (1) bella istván (1) budapesti nemzetközi könyvfesztivál (1) cipősdoboz (1) dictionarium (1) digitális irodalmi akadémia (1) Douglas Adams (1) e-book (1) Edelsheim Gyulai Ilona (1) elektronikus (1) elektronikus könyv (1) élő világegyetem (1) emberek aranyban (1) építészet (1) exupéry (1) fáy andrás alapítvány (1) grandpierre atilla (1) grimm kiadó (1) gutenberg (1) hangoskönyv (1) hazánk magyarország (1) helyesírás (1) hermann róbert (1) híd (2) hírkövetés (1) hírlapot a diákoknak (1) horthy istván (1) horthy miklós (1) irodalmi pályázat (2) iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja (1) japán hajtás (1) józsef attila (1) június 4. (1) kansas city (1) karácsony (1) karádi zsolt (1) kárpátalja (1) kis herceg (1) kölcsey ferenc (1) könyv (2) könyvadomány (1) könyvajándék (1) könyvajánló (1) könyvgyűjtés (1) könyvhét (2) könyvhullám (1) könyvkötés (1) könyvkötészet (1) könyvtár (1) könyvtárak (1) könyvtári napok (2) lego (1) leonardo média akadémia (1) liget alapítvány (1) magyar (1) magyar költészet napja (1) magyar kultúra napja (2) magyar népdal (2) mandel róbert (1) mesekönyv (1) móricz zsigmond könyvtár (1) móricz zsigmond megyei könyvtár (1) nagykönyv kiadó (2) nap (1) nemzedékek tudása (1) nemzedékek tudása tankönyvkiadó (1) nemzeti összetartozás napja (1) nemzeti tankönyvkiadó (1) nemzetközi (1) nyelv (1) olvasás (1) olvasásra nevelés (1) pályázat (2) pápai páriz ferenc (1) prezentáció (1) rádiótörténet (1) rák béla (1) rss (1) szabadságharc (1) szabályzat (1) szép (2) szótár (2) tankönyv (2) tankönyvellátás (1) tankönyvrendelés (1) történelem (1) trianon (1) új könyvek (1) ünnepi (1) vers (1) veszíts el egy könyvet (1) zenetörténet (1) zene világnapja (1) Címkefelhő

2013.02.11. 09:37 zigkönyvtár

Egy kis könyvkötészet: a japán hajtás

japanhajtas.jpegA tartósnak mondott, de fél év használat után salátaként lapokra hulló (tan)könyvek korában érdemes szót ejtenünk a hagyományos könyvkötészeti eljárásokról, illetve azokon belül egy különleges, kevésbé ismert módszerről, aminek "japán hajtás" a neve.

A Wikipédia könyvkötészet szócikke egyáltalán nem tesz róla említést, pedig ez még létező könyvészeti technika, igaz, már erősen kihalófélben van. Lényege, hogy az íveket vissza­hajtják, így a könyv vágási oldala tulajdonképpen vágatlan marad. Az eredeti japán eljárás, a fukuro-toi szerint mind a szöveg, mind pedig az illusztráció fadúcos nyomás útján került a papírra. A visszahajtás segítségével időt takarítottak meg, hiszen a nyom­tatás folytatásához nem kellett kivárni az első nyomat száradását, majd megfordítani az ívet. A félbehajtott íveket aztán lefűzték, így üres tasakok keletkeztek az oldalak között.

Napjainkban elsősorban kisebb terjedelmű, exkluzív kötetekhez használatos eljárás, melyek a hajtás révén dupla vastagságúak lesznek. Ha jól meggondoljuk, oldalszaporításról van szó. Hogyan lehet tíz verset kötetté duzzasztani? Mégis, amikor kézbe vesszük, rájövünk, nem szemfényvesztés: a papírvastagság rangot ad a könyvnek, albumszerűvé teszi. Ha valaki erre a (nyilvánvalóan többletköltséggel járó) technikára vetemedik, a végeredmény érdekében személyesen beszéljen a könyvkötőkkel. Szinte biztos, hogy minden nyomdában és kötészetben el kell magyarázni a kollégáknak, hogy mire gondolunk, miért kell a könyvet csak fejben és lábban megvágni, és hogy ez miért jó.

A Zrínyi könyvtárában ilyen jellegű könyvet nem lehet ugyan találni, de felvágatlan példányt igen: Gróf Benyovszky Móric emlékiratainak 1888-as kiadását (Jókai Mór fordításában) megtekinthetik, kézbe foghatják az érdeklődők.

A könyv lapjait a japán hajtáshoz hasonló módon fogták egybe, de ebben az esetben egy nagy ív mindkét oldalára 8-8 könyvoldal került, ezt hajtogatták össze és fűzték le a kötészetben. A könyvet fellapozni tehát csak a felső élek szétvágása után lehet.

Forrás: http://totaliber.blog.hu/2013/02/06/japan_hajtas#more5064726

Szólj hozzá!

Címkék: könyvkötés könyvkötészet japán hajtás


A bejegyzés trackback címe:

https://zigkonyvtar.blog.hu/api/trackback/id/tr885073854

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása